Choć do wakacji jeszcze daleko, swój wypoczynek warto zaplanować już teraz. Naszą propozycją na spędzenie tych letnich dni jest wyjazd nad polskie wybrzeże i relaks w spokojnej okolicy połączony ze zwiedzaniem pobliskich atrakcji.
Zastanawiacie się, gdzie najlepiej jechać na wakacje nad morze? A może mieliście już takie plany, tylko nie wiecie, w jakiej miejscowości są najlepsze plaże? Zapewne domyślacie się po tytule, że chodzi nam o przepiękne Świnoujście.
Czas więc zaczynać tę podróż za jeden uśmiech!
W artykule przeczytasz o:
Zazwyczaj turyści przyjeżdżają nad Morze Bałtyckie w poszukiwaniu spokoju i odpoczynku.
Paradoksalnie to właśnie polskie wybrzeże jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią tłumów. Mimo ogromnej popularności, można tutaj znaleźć również mniej uczęszczane miejsca – każdy złapie w nich oddech i odpocznie od miejskiego zgiełku. Bałtyk stanowi także dobrą alternatywę dla osób, które do tej pory wybierały częściej rajskie wakacje.
Piękne plaże, nadmorskie kurorty, nocleg blisko morza; to wszystko znajdziecie w praktycznie każdej większej przybrzeżnej miejscowości. Gdzie jednak spędzić nadmorskie wakacje w naszym kraju?
Wśród najchętniej wybieranych kierunków są Półwysep Helski, Trójmiasto, Władysławowo, Ustronie Morskie, Ustka, Krynica Morska, czy wreszcie Świnoujście. Jedno musimy ustalić tutaj na wstępie: jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu planujecie dużo „plażingu”, bez namysłu wybierzecie to ostatnie. W Świnoujściu bowiem znajduje się najpiękniejsza plaża w Polsce, o której już zresztą kiedyś pisaliśmy.
Jednakże poza piaszczystym skrawkiem wybrzeża, to położone na aż 44 wyspach miasto swoim gościom ma do zaoferowania znacznie więcej…
Od największej na świecie murowanej latarni morskiej, przez tajemnicze fortyfikacje, aż po charakterystyczny młyn na końcu jednego z falochronów. Spędzając wakacje w tej urokliwej miejscowości ani przez moment nie będziecie się nudzić.
Szczegółowe informacje o tutejszych rozrywkach znajdziecie w naszym artykule o 10 najciekawszych atrakcjach Świnoujścia. Tymczasem chcielibyśmy zaproponować wam konkretny plan na zwiedzanie, z podsumowaniem atrakcji i wskazówkami dotarcia – śmiało jednak modyfikujcie go wedle uznania oraz potrzeb 😉
Wycieczkę zaczniemy przy znaku rozpoznawczym miasta…
Mimo swego oryginalnego kształtu, wysoka na 10 m budowla usytuowana na czubku falochronu zachodniego nie jest prawdziwym młynem. Pełni ona natomiast inną, równie istotną funkcję – stawa to inaczej znak nawigacyjny, a ta konkretna już od 1874 r. pomaga żeglarzom bezpiecznie wpływać do portu Świnoujście.
W okolicę stawy bez problemu podjedziecie samochodem lub autobusem (obok przystanku Uzdrowiskowa – Wiatrak znajduje się spory parking). Można tam też dojść pieszo wzdłuż Świny, ul. Uzdrowiskową albo po głównej plaży.
Ciekawi was historia powstania młyna na falochronie? A może chcecie dowiedzieć się, co według legendy stary młynarz zrobił kiedyś jednemu z lokalnych marynarzy? Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł opowiadający o Stawie Młyny.
Kontynuując zwiedzanie schodzimy z falochronu zachodniego i kierujemy się na południe…
…by po minięciu Stawy Galeriowej (czyli znaku towarzyszącego mniejszej Stawie Młyny) i chwili spaceru dotrzeć do Fortu Zachodniego, a następnie do Fortu Anioła. Wraz z Fortem Gerharda znajdującym się po wschodniej stronie cieśniny, te zabytkowe instalacje wojskowe stanowią część tzw. Twierdzy Świnoujście z XVII w.
W Forcie Zachodnim znajdziecie Muzeum Historii Twierdzy. Jego zwiedzanie kosztuje 24 zł (dorośli) albo 16 zł (dzieci w wieku od 7 do 14 lat). Fort Anioła skrywa natomiast kawiarnię, a zaraz obok niego znajduje się Kopalnia Bursztynu, która z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym turystom.
Zdajemy sobie sprawę, że bursztynowy plac zabaw nie każdemu musi przypaść do gustu, więc chodźmy dalej.
Idąc dalej obok Świny dotrzecie w końcu najpierw do mariny, czyli portu jachtowego, a następnie do głównego portu Świnoujścia. W marinie działa typowa nadmorska tawerna – jeśli lubicie marynarski klimat i barowe jedzenie, lokal ten może wam przypaść do gustu.
Z kolei port pasażerski to miejsce, z którego wypływają statki i promy kursujące po okolicznych wodach. Na ich pokładzie dopłyniecie m.in. do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda; obecnie to jedyny sposób by tam się dostać. Lądowa droga biegnąca ul. Ku Morzu jest aktualnie tymczasowo zamknięta.
Naoglądaliście się już przepływających statków? Okej, czas zatoczyć kółko…
Znajdując się w porcie pasażerskim na promenadzie przy ul. Wybrzeże Władysława IV, w pobliżu przystani promowej, skierujcie się tym razem na północ. Po chwili spaceru dotrzecie do Parku Zdrojowego.
Te swego rodzaju zielone płuca Świnoujścia to idealne miejsce do relaksu na łonie natury czy piknik. Plac Zabaw Kolorowa Papuga, psia polana i fontanny – nie dość, że odkrywanie zakątków parku samo w sobie stanowić będzie dla was ciekawe przeżycie, znajdziecie w nim atrakcje dosłownie dla wszystkich.
Udajmy się jeszcze dalej na północ, ku plaży.
Choć wszystkie drogi prowadzą do plaży to warto rozważyć spacer po malowniczych promenadach. Promenada Historyczna to około 1,5 km deptak, znajdujący się przy ul. Żeromskiego i ciągnący się aż do ul. Uzdrowiskowej.
Choć sam spacer jest niewątpliwą atrakcją (szczególnie dla osób, które lubią zatrzymać się na kawę bądź lody) to na zachodnim końcu deptaku stoi Tężnia Solankowa – miejsce, gdzie można odetchnąć pełną piersią i skorzystać z dobrodziejstwa natury. Promenada przyciąga też fanów muzyki, gdyż w sezonie letnim można trafić na koncert w Muszli Koncertowej. Obok muszli znajduje się też…dom do góry nogami.
Idąc dalej w kierunku plaży, natraficie na Promenadę Zdrowia z plenerową siłownią, ogrodem sensorycznym oraz parkiem rekreacyjnym.
Jesteśmy u celu – przed nami jedna z najpiękniejszych plaż nad polskim morzem. Mimo że ilu turystów to tyle opinii, faktem jest, że plaża w Świnoujściu została wielokrotnie uznana za najczystszą plażę w Polsce.
Spacer bosymi stopami po piasku i Bałtyk na wyciągnięcie ręki nierzadko stanowią powód, dla którego turyści tak chętnie spędzają letnie wakacje na polskim wybrzeżu. Ale to nie jedyne atrakcje, na jakie natkniecie się na plaży – osoby, które wolą aktywnie spędzać czas mogą wziąć udział w turnieju siatkówki plażowej, piłki nożnej, czy zapisać się na lekcje kitesurfingu.
Czujecie niedosyt? Na szczęście to nie koniec atrakcji, które dla was przygotowaliśmy. Zapnijcie pasy i wybierzcie się razem z najmłodszymi turystami na przejazd zielonym pociągiem dookoła miasta…
Wakacje oznaczają przede wszystkim długą przerwę od szkoły. Planując swój wyjazd nie można więc zapomnieć o pociechach spragnionych wypoczynku. Jakiś czas temu wybraliśmy 8 najlepszych atrakcji dla dzieci, które każdy wyjazd napełnią mnóstwem zabawy. Przypomnijmy jednak w skrócie, co warto robić z najmłodszymi w Świnoujściu.
Zacznijmy od zielonej kolejki turystycznej, czyli Świnoujście Express. Podczas podróży dzieci zwiedzą każdy zakątek Świnoujścia, a także zapoznają się z ciekawostkami na temat okolicy. Na pokładzie odtwarzane są bowiem nagrania z informacjami o historii, klimacie, czy charakterze Świnoujścia.
Po przejażdżce dla odmiany czas na ruch w Parku Linowym Bluszcz. Park znajduje się obok Amfiteatru im. Marka Grechuty, całkiem niedaleko Promenady. Składa się z 13 tras, a na odważnych czekają wyzwania takie jak tyrolki, wiszące kłody, mosty birmańskie, kładki czy liany do skoku Tarzana. Z uwagi na zróżnicowane poziomy trudności na trasach, parki linowe to świetna rozrywka dla całej rodziny.
Następny przystanek – automaty do gier. Centrum rozrywki Arcade Bee to prawdziwa gratka nie tylko dla najmłodszych. Wystarczy kilka godzin, by wrócić do hotelu z torbami pełnymi nagród za wygrane tickety (tak, to miejsce rodem z amerykańskich filmów z lat 70-tych). Na terenie obiektu znajdują się także escape roomy, laser tag, minigolf, czy pokoje karaoke.
Będąc nad morzem warto zadbać o swoje zdrowie i przebywać jak najdłużej na świeżym powietrzu – nad Bałtykiem w powietrzu znajduje się dużo jodu. W międzyczasie najmłodsi mogą poszaleć na Placu Edukacji Przyrodniczej. Składa się on z trzech stref: edukacyjnej, sprawnościowej i wypoczynkowej, a jest efektem polsko-niemieckiej współpracy.
A skoro o Niemczech mowa…
…To nie można pominąć świetnych atrakcji po niemieckiej stronie Wyspy Uznam.
Odwiedzając Świnoujście z Polski do Niemiec w łatwy sposób można dostać się rowerem albo pieszo – wystarczy krótki spacer lub przejażdżka po Transgranicznej Promenadzie. Trasa zaczyna się na Promenadzie Historycznej, a jej część biegnie wzdłuż wydm, skąd widok na Morze Bałtyckie jest nie do opisania.
Ciężko też opisać wszystkie warte zobaczenia punkty, dlatego skupimy się na kilku z nich.
A zaczniemy od… nadmorskiego Ciechocinka niemieckich cesarzy, czyli term w uzdrowisku Seebad Ahlbeck, znajdujących się zaledwie 4 km od granicy. Kryte pływalnie, strefa SPA, mini-dżungla dla dzieci, studio fitness, kawiarnia i wieża widokowa. Do wyboru, do koloru, ale przede wszystkim korzystnie dla zdrowia. Bilet wstępu do term na cały dzień kosztuje 15 euro.
Kolejny punkt wyprawy to atrakcja typowo widokowa. Spacer na platformach między koronami drzew to dosokonały sposób, aby nacieszyć się piękną panoramą okolicy i nawdychać czystego, pełnego jodu powietrza. Najwyższa wieża obiektu ma aż 33 m wysokości, a bilet wstępu kosztuje 13 euro (stan na 19.02.2024 r.).
Około 20 minut jazdy samochodem od Świnoujścia, na skrzyżowaniu niemieckich dróg krajowych B110 i B111, znajduje się spory ogród botaniczny. Znajdziecie tam ponad tysiąc gatunków egzotycznych roślin rozmieszczonych na łącznie 60 tys. m kw. powierzchni.
Co ciekawe, ogród podzielony jest na różne obszary tematyczne, związane z różnymi sezonami. Wstęp kosztuje 5 euro, natomiast jeśli skorzystacie z oferty tamtejszej restauracji, za wejście do ogrodu nie zapłacicie nic.
Ostatnim, najbardziej oddalonym od Świnoujścia miejscem wartym uwagi po niemieckiej stronie wyspy Uznam jest nietypowy park rozrywki. Nietypowy, bo jego motywem przewodnim są truskawki – nie dość, że znajdziecie tam wiele atrakcji ukształtowanych jak te owoce, to jeszcze kupicie konfitury, czekolady i cukierki o smaku… tak, zgadliście: truskawek. Dojazd na miejsce nie powinien wam zająć więcej, niż 30 minut.
Harmonogram wyprawy już ustalony, pora więc zaplanować podróż.
Do Świnoujścia najłatwiej będzie wam dojechać samochodem – to najwygodniejszy środek transportu na rodzinny wypoczynek nad Morzem Bałtyckim. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żebyście wybrali autokar lub pociąg… ale po kolei (gra słów przypadkowa).
Świnoujście jest obecnie całkiem dobrze skomunikowane pod względem infrastruktury drogowej. Piszemy obecnie, bo jeszcze do niedawna, a dokładniej do czerwca 2023 r., dojazd do uznamskiej części miasta bywał trudny, zwłaszcza w sezonie.
Teraz jednak, po otwarciu tunelu pod Świną, przejazd między wyspami Wolin i Uznam jest szybki, łatwy i wygodny – zamiast 40 minut (łącznie z oczekiwaniem na prom) zajmuje on teraz ok. 5 minut. Co ważniejsze nie dość że nie trzeba już czekać w paru godzinnej kolejce, to jeszcze podróżni nie są zdani na awaryjność promów czy warunki pogodowe.
Mimo że przeprawa Świnoujście Warszów dalej funkcjonuje, polecamy traktować ją raczej tylko jako atrakcję. Do wszystkich atrakcji dostaniecie się szybciej jadąc tunelem i przebiegającą przez niego drogą krajową nr 93.
Jeśli natomiast chodzi o trasy prowadzące do Świnoujścia: do samego miasta doprowadzi was od strony polskiej DK3, a od niemieckiej B110 (B od Bundesstraße, czyli… też droga krajowa, ale po niemiecku). Ciekawostką jest, że to właśnie ta trasa stanowiła od zawsze alternatywę dla przeprawy promowej – długą, okrężną alternatywę biegnąca przez niemiecką stronę wyspy Uznam…
Spokojnie, na miejsce dojedziecie również komunikacją publiczną. Gdybyście jednak zdecydowali się na ten środek transportu (albo jeśli nie macie samochodu), w większości przypadków lepszą metodą dojazdu będzie pociąg.
Do Świnoujścia dojeżdżają co prawda autokary, natomiast najczęściej połączenia kolejowe są wygodniejsze. Nawet jeśli dojazd nimi wiąże się z koniecznością przesiadki, często są one dużo lepsze, niż przesiadki autokarowe. Z Warszawy można dojechać na miejsce bez przesiadki, a jadąc pociągiem z Katowic, Krakowa, czy Wrocławia będziecie musieli przesiąść się w Poznaniu.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o planowaniu podróży, koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu o tym, jak dojechać do Świnoujścia.
Domki letniskowe, komfortowe apartamenty, ośrodki wypoczynkowe, pokoje gościnne w nadmorskich kurortach. Jak wybrać odpowiedni nocleg nad polskim wybrzeżem? Czym się kierować podczas wyboru obiektów noclegowych? Koniec końców, po całym dniu zwiedzania każdy chce wrócić do pokoju i dobrze odpocząć przed kolejnym dniem pełnym wrażeń.
Planując wyjazd do Świnoujścia, najlepiej zarezerwować nocleg w ApartPark. Nasz kompleks to nie tylko apartamenty o wysokim standardzie: na terenie obiektu działa restauracja Sofa Bistro, która powita was przepysznym jedzeniem. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia śniadania w formie bufetu wraz z rezerwacją noclegu. Swoim gościom możemy również zaproponować odwiedziny strefy relaksu – czekają tam na was zadaszony basen, sauna i jacuzzi.
W tym miejscu musimy wspomnieć o jednym z najważniejszych atutów apartamentów w ApartPark, czyli wygodzie. Nasze apartamentowce położone są przy ul. Uzdrowiskowej, zaledwie 150 m od plaży i tylko 3 minuty spacerem od początku głównej Promenady Historycznej.
Mimo że znajdują się tak blisko samego centrum atrakcji, ustronne usytuowanie naszych apartamentowców sprawia, że nie doświadczycie w nich zgiełku pobliskiego deptaka czy plaży. Wszędzie blisko, ale nie głośno – czego chcieć więcej od noclegu?
Najpiękniejsza w Polsce plaża, najwyższa latarnia na polskim wybrzeżu i inne niezliczone ciekawostki. Mamy nadzieję, że nasz mini-poradnik przyda się wam przy planowaniu wakacji w Świnoujściu. Bo chyba sami przyznacie, że z takimi atrakcjami wybór wakacyjnej destynacji jest już chyba za wami? 😉
Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, w tym przetwarzania danych dotyczących aktywności użytkownika oraz personalizacji reklam, oraz możliwość zmian ustawień plików cookies, znajdują się w Polityce prywatności. Klikając AKCEPTUJĘ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez Baltic Home Sp z o.o., ul. Uzdrowiskowa 11/3, 72-600, Świnoujście Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach analitycznych i marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań, mierzenia ich skuteczności oraz przetwarzania danych użytkownika dla celów analitycznych). Zmiany ustawień plików cookies oraz szczegółowe preferencje dotyczące zgód możesz dokonać w .