Nie, słowo użyte w tytule nie jest błędną odmianą czasownika „stawać”. Stawa to nic innego jak nadmorski znak pomagający okrętom w nawigacji oraz przybrzeżnych manewrach. Co ma jednak ten „piernik” do wiatraka? Otóż Stawa Młyny, czyli najbardziej charakterystyczny symbol Świnoujścia, jest właśnie jednym z takich znaków.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej znajdującemu się na końcu falochronu zachodniego w Świnoujściu wiatrakowi. Przybliżymy też związaną z nim historię starego młynarza i spróbujemy zachęcić was do odwiedzin tej atrakcji. Zapraszamy!
W artykule przeczytasz o:
Mimo że stawa w Świnoujściu przybrała zabawny kształt wiatraka, pełni ona tak jak wspomnieliśmy wyżej bardzo istotną rolę. Stawa Młyny wraz z towarzyszącą jej Stawą Galeriową są bowiem częścią Nabieżnika Świnoujście, czyli zestawem dwóch znaków nawigacyjnych wyznaczających statkom podejście do portu.
Stawę Młyny wybudowano w 1874 r. w trakcie przeprowadzanej wówczas modernizacji toru wodnego. Pomalowana na biało budowla o czarnym dachu jest wysoka na 10 m, a na jej szczycie – poza wiatrakiem, rzecz jasna – znajduje się reflektor, którego światła mają zasięg 17 mil morskich, czyli aż 31 km! Stawa Galeriowa jest natomiast nieco większa i młodsza – ma ok. 23 m wysokości, a powstała w 1980 r. u nasady falochronu zachodniego.
Jest na to parę sposobów: dostaniesz się tam spacerem, busem lub samochodem. Na końcu ul. Uzdrowiskowej, tak właściwie zaraz pod Stawą Galeriową, znajdują się parking i przystanek autobusowy o nazwie „Uzdrowiskowa – Wiatrak”. Na miejsce dojeżdżają autobusy linii 6 i 66 (tutaj sprawdzisz aktualny rozkład jazdy).
Jeśli natomiast postawisz na samochód, licz się z koniecznością uiszczenia opłaty postojowej. Zgodnie z cennikiem obowiązującym 6.11.2023 r., pierwsza godzina postoju kosztuje w tym miejscu 4,50 zł, a za dzienny bilet parkingowy zapłacisz 50,00 zł.
Warto w tym momencie wspomnieć, że w Świnoujściu obowiązuje strefa płatnego parkowania – pod wskazanym linkiem znajdziesz więcej informacji na ten temat wraz z mapą. Strefy A i B różnią się od siebie stawką, ale w obu przypadkach opłatę pobiera się w dni robocze, w zależności od sezonu w godzinach od 8:00 do 20:00 (maj–wrzesień) albo od 9:00 do 18:00 (pozostałe miesiące).
My natomiast zamiast dojazdu polecamy… pieszą przechadzkę. W okolice staw można dostać się jedną z kilku tras spacerowych:
Nic nie stoi również na przeszkodzie żeby łączyć ze sobą różne trasy. Do Stawy Galeriowej można np. udać się przez Park Zdrojowy, a z powrotem kierując się ul. Uzdrowiskową ku Promenadzie. Ta ostatnia stanowi doskonały punkt docelowy zwiedzania – w jednej ze znajdujących się tam restauracji na pewno uda Ci się odpocząć po całym dniu wędrówek.
Zanim jednak udasz się oglądać ten nadmorski młyn – czy wiedzieliście , że z osobliwym kształtem Stawa Młyny wiąże się pewna przejmująca historia?
Chodzi oczywiście o legendę, w której stary młynarz… nie, nie, to nie tak szło. Zacznijmy może od początku…
Jej akcja działa się w dawnych czasach, ale nie dawniej niż po 1747 r., bo właśnie wtedy Świnoujście uzyskało status miasta portowego. Jego mieszkańcy zaczęli pracować wówczas na morzu, co wiązało się z koniecznością wypływania w bardzo długie rejsy. Wyprawy były dla marynarzy tak męczące, że wracali oni do domu wyglądając na kilkanaście lat starszych.
Żonę jednego z nich, Alicję, tak bardzo zdruzgotał los swojego męża (i zapewne jego wygląd), że w nocy poszła nad morze, rozpaczać na brzegu. Lamentowała tak dobrą chwilę, aż w pewnym momencie usłyszała tajemniczy głos.
Gdy Alicja się odwróciła, ze stojącego za nią wiatraka wyszedł stary mężczyzna. Wysłuchał jej opowieści i polecił jej przyjść z mężem na drugi dzień. Kiedy nazajutrz para zjawiła się przy wiatraku, starzec kazał kobiecie okładać swojego męża błotem, a jemu doradził kąpać się w Bałtyku i zażywać spacerów. Po tygodniu mąż Alicji ponownie udał się do młyna – gdy z niego wyszedł, wyglądał młodo tak jak kiedyś.
Wieści o cudownym odmłodzeniu małżonka Alicji szybko rozeszły się po całym Świnoujściu. Inni marynarze również zaczęli odwiedzać starego młynarza, zażywać kąpieli w morzu i stosować się do innych zaleceń. Kiedy jednak umarł stary młynarz, nikt nie był w stanie odwzorować jego zabiegów. Mechanizm wiatraka stanął, a wraz z nim cudowna moc, którą skrywała Stawa Młyny…
Mimo to po dziś dzień tak wielu turystów odwiedza Świnoujście i okłada się błotem, w imię odnowy oraz relaksu. Jak myślicie – czy młynarz z legendy nie otworzył przypadkiem pierwszego nad Morzem Bałtyckim SPA?
Nadmorski wiatrak to niewątpliwie jedna z ciekawszych atrakcji, które można znaleźć w Świnoujściu. Nie przepuścisz chyba okazji, żeby zrobić sobie zdjęcie z elementem logo miasta, prawda?
Zdajemy sobie jednak sprawę, że raczej nie ma sensu jechać tam tylko dla stawy. Zarówno po polskiej, jak i po niemieckiej stronie granicy – Świnoujście ma o wiele więcej do zaoferowania. Planując wyjazd w tej uzdrowiskowej miejscowości, warto odwiedzić m.in.:
Po dokładniejsze opisy i pełną listę atrakcji sprawdź jeden z naszych poprzednich artykułów, np. „Świnoujście – 10 atrakcji, które warto odwiedzić”.
Gdy już ustalisz harmonogram zwiedzania, nie zapomnij o wyborze dogodnego miejsca wypoczynku. Jeżeli chodzi o Świnoujście, noclegi najlepiej zarezerwować na stronie ApartPark.pl. Wszystkie dostępne opcje znajdują się blisko morza i najciekawszych atrakcji, każdy z pokoi zapewnia też najwyższy standard zakwaterowania.
Nie musisz jednak wierzyć nam na słowo – zaznacz odpowiednie filtry i znajdź swój apartament w Świnoujściu tutaj.