Odwiedzając portowe wybrzeże na wyspie Uznam lub Wolin na pewno od razu zrozumiecie tytułowe porównanie do tętniącego życiem serca. Port morski Świnoujście to bowiem największy tego typu terminal w Polsce pod względem zawinięć promów pasażerskich. Tylko w 2017 r. obsłużono w nim aż 1 084 714 pasażerów!
Czy poza ciekawostką gospodarczą stanowi on jednak godną uwagi atrakcję turystyczną? Uwaga, spoiler – tak, stanowi. To stąd wyrusza wiele rejsów turystycznych, a dodatkowo… Ale może lepiej po kolei.
W artykule przeczytasz o:
Zapraszamy do lektury!
Jako że port w Świnoujściu znajduje się… no cóż, w samym centrum miasta, nietrudno jest na niego trafić. Infrastruktura portu ulokowana jest na obu brzegach kanału Świny, więc na pewno przynajmniej raz znajdziecie się w jej pobliżu podczas swojego pobytu tam.
Zwiedzając miasto, warto przespacerować się bulwarem na Wybrzeżu Władysława IV, ciągnącym się od ulicy Marynarzy aż do mariny, której inna nazwa to po prostu port jachtowy.
Będąc w bardziej turystycznej części portu można z kolei odpocząć w restauracji czy kawiarni z widokiem na Świnę. W cieplejsze dni polecamy usiąść w ogródku znajdującej się na terenie mariny tawerny – będziecie mogli stamtąd obserwować przybijające do brzegu jachty i inne nieduże jednostki pływające.W pobliżu portu znajduje się również Park Zdrojowy, o którym pisaliśmy w naszym artykule na temat atrakcji Świnoujścia.
Tak i… nie. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, bohater tego artykułu jest zdecydowanie największy pod względem ruchu pasażerskiego. Cytowane wcześniej dane pochodzą z oficjalnej strony Terminalu Promowego Świnoujście. Możemy się też stamtąd dowiedzieć, że w tamtym roku odnotowano łącznie 3 576 zawinięć promów.
Dla porównania: największy na świecie terminal promowy w Helsinkach również w 2017 r. obsłużył 11,8 mln pasażerów. Prawie jedna dziesiąta wyniku jak na mniejszy port i w porównaniu z międzynarodowym gigantem tak czy siak robi niemałe wrażenie!
Na rozwój i dalsze powiększenie strefy portowej w Świnoujściu zdecydowanie wpłynie realizacja przez polski rząd strategii budowania portu kontenerowego. Co ciekawe jeszcze do niedawna inwestycja ta stała pod znakiem zapytania – zastrzeżenia zgłoszone przez rozmaite stowarzyszenia ochrony środowiska wymagały dogłębnej dyskusji.
Z powodu protestów niemieckich organizacji ekologicznych, strona Polska musiała poprawić plany portu kontenerowego. Przydatna okazała się jednak ponowna analiza środowiskowa, dzięki której Niemcy przestały blokować realizację inwestycji.
Mimo że port kontenerowy będzie stanowił część portu Świnoujście, całkowicie nowy terminal powstanie na wyspie Wolin, w sąsiedztwie gazoportu i obok plaży Warszów. Tak usytuowany port morski obsługujący dużo większe jednostki negatywnie wpłynie na komfort wypoczynku na wolińskim kąpielisku.
Nie martwcie się jednak. Na szczęście dla turystów, znacznie bardziej malownicza Plaża Miejska sąsiadująca z kompleksem ApartPark po drugiej stronie Świny pozostanie nienaruszona. Kontenerowce będą natomiast przepływać oddalonym od turystycznego brzegu torem, nie zakłócając waszego relaksu swoimi sygnałami dźwiękowymi.
Marina, nazywana również portem jachtowym, jest przestrzenią wydzieloną specjalnie do cumowania prywatnych jachtów. Zazwyczaj pełni także funkcję punktu rekreacyjnego, w którym odbywają się liczne imprezy oraz wydarzenia dla amatorów żeglugi i marynarzy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, odwiedzając port jachtowy możecie dodatkowo posilić się w typowej nadmorskiej tawernie.
A co z mariną w Świnoujściu? Jest to jeden z największych portów jachtowych na polskim wybrzeżu oraz jedyny port morsko-śródlądowy w Polsce. Od strony morza marina osłonięta jest falochronem zachodnim wraz ze Stawą Młyny oraz falochronem centralnym.Choć zwiedzanie mariny nie musi wydawać się najbardziej atrakcyjną rozrywką (chyba żę sami żeglujecie), na terenie świnoujskiej mariny często organizowane są rozmaite imprezy, które przyciągną też szczury lądowe. Do najpopularniejszych wydarzeń należą m.in. Dni Morza, Polonez Cup, czy Regaty Rodzinne.
Chcecie poznać najciekawsze punkty w mieście, a jednocześnie poczuć się jak prawdziwi marynarze i wypłynąć na szerokie wody? Oferta rejsów turystycznych może być właśnie dla was.
Z portu wypływają statki wycieczkowe oraz promy do Skandynawii. Popularność zdobywają ponadto zorganizowane rejsy turystyczne – rejs po strategicznych miejscach Świnoujścia, statkiem pirackim albo rejsy Chateaubriand, które odbywają się codziennie w wyznaczonych godzinach.
Jakie atrakcje można zobaczyć podczas rejsów turystycznych? Przede wszystkim Latarnię Morską, Stawę Młyny, falochrony, gazoport, fortyfikacje czy zabytkowe porty wojenne. Organizowane są tu również rejsy ze Świnoujścia do uzdrowisk po niemieckiej stronie wyspy Uznam.
Rejsy trwają do kilku godzin, a turystom zazwyczaj towarzyszy przewodnik, który opowiada o zwiedzanych miejscach i obiektach. Z portu wypływają również wodoloty do Szczecina – warto więc skorzystać z okazji i zwiedzić stolicę województwa.
Zwiedzanie portu, rejsy, czy obserwowanie cumujących statków do portu może być wciągające i trwać nawet cały dzień. A to oznacza, że najprawdopodobniej dosyć mocno się przy tym zmęczycie.
Z tego powodu warto wcześniej zarezerwować pokój w Świnoujściu i zadbać o swój odpoczynek po dniu pełnym atrakcji. Nocleg w ApartPark apartamenty w Świnoujściu będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących poszwędać się po okolicach portu albo wybrać na krajoznawczy rejs.
Jeśli dodatkowo cenicie sobie wygodę, wysoki standard i bliskość natury (plaża znajduje się 150 m od kompleksu), gwarantujemy, że nie znajdziecie nic lepszego. Już teraz sprawdźcie więc jakie opcje zakwaterowania mamy obecnie dostępne w wyszukiwarce ApartPark.