Niegdyś najpiękniejsze i najdłuższe molo w Europie, obecnie jedna z najpopularniejszych atrakcji w regionie. I nadal najdłuższe molo, ale teraz już tylko na Wyspie Uznam – utraciło ten tytuł na rzecz naszego sopockiego. Mimo to, w Heringsdorfie molo corocznie przyciąga tłumy turystów.
Z poniższego artykułu dowiecie się także:
Zapraszamy więc na spacer po molo!
Molo w Heringsdorfie zostało zbudowane w latach 1891–1893, kiedy to miasteczko rozwijało się jako popularne uzdrowisko. Mieszkańcy nazwali je na cześć cesarza Wilhelma. Cała konstrukcja była bogato zdobiona, a jej część stanowiły liczne sklepy oraz restauracje.
Drewniane molo w Heringsdorf był najdłuższym w Europie aż do 1927 r. Wtedy też przebudowano pomost w Sopocie, wydłużając je do obecnych 511,5 m i deklasując niemieckiego „konkurenta”. W 1958 r. heringsdorfską budowlę spotkało kolejne nieszczęście – została doszczętnie zniszczona pożarem. Jej odbudowę rozpoczęto dopiero w 1994 r.
W obecnym kształcie molo powstało w 1995 r. Sięga ono aż 508 m w głąb Morza Bałtyckiego i jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Turystów przyciągają liczne atrakcje, a także fakt, że w okolicy Świnoujścia nie ma żadnego takiego obiektu, na którym można by spacerować i podziwiać malownicze widoki.
Co znajdziecie przechadzając się po tym ciekawym zabytku?
Na początku drewnianego molo znajduje się restauracja. Idąc dalej można trafić na liczne sklepiki, w tym z pamiątkami, muzeum muszli, strefa fitness-center, a także małą wieżę, na której zakochani zostawiają podpisane kłódki. Na samym końcu również znajduje się restauracja, w której można zjeść smaczny posiłek, rozkoszować się pięknym widokiem i odpocząć, nim wyruszy się na dalsze zwiedzanie Wyspy Uznam.
Wejście na molo jest oczywiście bezpłatne. Szczególnie polecamy wybrać się tam o zachodzie słońca – zobaczyć wtedy Morze Bałtyckie spowite w pięknej złotej poświacie. Dla wytrwałych: chwilę później rozpoczyna się niebieska godzina, kiedy to zapada półmrok i nadaje morzu niebieski blask.
Plaża w Heringsdorf należy do najładniejszych plaż na bałtyckim wybrzeżu. Woda jest wyjątkowo czysta i ciepła, co zachęca turystów do kąpieli. Na plaży można wypożyczyć leżak, kosze plażowe, a także wziąć udział w sportowych rozgrywkach. Tradycyjnym sposobem na spędzanie czasu na plaży jest również tzw. plażing. Pamiętajcie jednak o bezpiecznych sposobach na opalanie.
Od czerwca do września na plaży tuż przy molo odbywa się letnie kino plenerowe. Bilety na seanse można kupić online lub na miejscu. W wyznaczone dni organizowane jest także silent disco.
Spacer w Koronach Drzew jest dla każdego kto chce uciec od zgiełku miasta. Na ścieżce znajdziecie liczne obiekty edukacyjne, które przypadną do gustu najmłodszym turystom. Dzięki temu każdy odwiedzający pozna faunę i florę wyspy Uznam, a także dowie się, skąd pochodzi nazwa Heringsdorf.
Najważniejszym punktem spaceru jest taras widokowy. Z wysokiej na 33 m wieży rozpościera się piękny widok – na morze, klify w Międzyzdrojach oraz nadmorskie miejscowości, w tym Świnoujście. Będąc na górze możecie zawalczyć ze swoim lękiem wysokości i wejść na siatkę, pod którą zobaczycie, jak wysoko się znajdujecie.
My próbowaliśmy, ale szybko z niej uciekliśmy 😉
Promenada nadmorska to obowiązkowy punkt na Waszej liście atrakcji do odwiedzenia.
Znajduje się tuż obok molo i plaży, a wzdłuż samego deptaka znajdują się liczne sklepy, punkty gastronomiczne, kawiarnie i letniskowe mieszkania. Promenadę można zwiedzać o każdej porze.
W szczególności zwrócicie pewnie uwagę na zabytkowe wille w stylu rokoko, secesji, luksusowe hotele oraz pachnące ogrody położone wzdłuż promenady. Tuż przy molo znajduje się też muszla koncertowa, w której latem odbywają się koncerty i spektakle, a która zimą przekształcana jest w lodowisko.
Co ciekawe, deptak prowadzi prosto do… Świnoujścia. Jest on bowiem częścią transgranicznej promenady łączącej te dwie miasta (sprawdźcie również nasz artykuł opisujący ją i inne lokalne nadmorskie promenady). Warto więc rozważyć w tym przypadku zwiedzanie rowerem.
Obiekt znajduje się w Heringsdorfie, tuż przy promenadzie. Codziennie odbywają się tam spektakle i występy znanych artystów. W repertuarze znajdziecie także atrakcje dla dzieci – np. teatr lalek i inne zabawy. Wejście do teatru jest płatne i wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Poza Heringsdorf, odwiedzając Świnoujście warto również sprawdzić, co skrywają inne przygraniczne miejscowości w Niemczech. Pisaliśmy już o nich w jednym z naszych poprzednich artykułów, „Świnoujście – Atrakcje po niemieckiej stronie, nocleg w kraju”.
Po więcej informacji na ten temat odsyłamy tam, a teraz przyjrzyjmy się szybko kilku z nich.
Molo w Ahlbeck to najbardziej rozpoznawalna budowla po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Pomost został zbudowany w 1899 r. i jako jeden z nielicznych w Europie ma status obiektu zabytkowego.
Przy wejściu na molo znajduje się zabytkowy zegar z 1911 r., będącym darem od kuracjusza. W tamtych czasach udostępniono je wyłącznie dla statków i łodzi. Molo sięga ok. 280 m w głąb morza i z jego końca rozciąga się piękny widok na plażę, Morze Bałtyckie i zabytkową Latarnię Morską w Świnoujściu.
W uzdrowiskach Ahlbeck znajdują się kryte pływalnie, ośrodek SPA, mini-dżungla dla najmłodszych oraz studio fitness. Goście mogą skorzystać z domu uzdrowiskowego, którego oferta obejmuje fizjoterapię, jodosolankę, termoterapię i masaże. Dzięki temu można poczuć się jak cesarz – w końcu to cesarz zlecił budowę uzdrowisk w Ahlbeck.
Tuż obok znajduje się punkt widokowy, do którego prowadzi aż 171 schodów.
Na wejściu do truskawkowego królestwa wita Was ogromna truskawka. Choć wydawałoby się, że jest to obiekt przeznaczony dla dzieci, to dorośli również mogą zachwycić się truskawkowymi atrakcjami.
Na zewnątrz na najmłodszych czeka przejazd traktorem po polu truskawek, zjeżdżalnia, zabawy ze zwierzętami oraz wiele innych aktywności. W budynku stojącym tuż przy wejściu można kupić liczne wyroby truskawkowe – dżemy, marmolady, alkohole, a także ozdoby do domu, ubrania i wiele, wiele innych. Prawdziwa gratka dla fanów truskawek!
Dom Dziecka Cesarza Wilhelma powstał między 1912 a 1913 r. Niegdyś służył za dom dziecka, a za czasów II wś. przerobiono go na kompleks wypoczynkowy dla rodzin z dziećmi. Od końca XX w. na jego terenie znajduje się letniskowy ośrodek sportu Ahlbeck.
Choć w motylarni znajdziecie przede wszystkim motyle to na wejściu czeka na Was ogromna 12-metrowa mrówka. Motylarnia w Trassenheide to największy taki obiekt w Europie – obecnie jego ekspozycja liczy ok. 2000 różnych gatunków motyli.
W środku znajdziecie także mnóstwo pięknych roślin takich jak hibiskusy, orchidee czy bananowce, a także wylęgarnię z kokonami. Jeśli dopisze wam szczęście, doświadczycie procesu wylęgania motyla na własne oczy.
Poza motylami, ta ogromna hala zawiera mnóstwo atrakcji jak:
Zwiedzanie mol czy promenad to dużo spacerowania, więc po całym dniu takich aktywności dobrze jest móc odpocząć w wygodnym miejscu. Dobrą bazą wypadową do rozmaitych wycieczek po całym regionie jest ApartPark – apartamenty w Świnoujściu umiejscowione zaraz obok plaży oraz Promenady Miejskiej.
Każdy z naszych apartamentów posiada w pełni wyposażony aneks kuchenny, Wi-Fi, nowoczesny telewizor i komfortową łazienkę z prysznicem. Noclegi są przystępne dla rodzin z dziećmi, a niektóre z pokojów dostępne dla osób podróżujących ze zwierzętami. Co ważne dzięki podjazdom oraz windom nasz obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.
Sprawdźcie naszą ofertę na stronie ApartPark apartamenty w Świnoujściu.