LUKSUSOWE
APARTAMENTY

Z WIDOKIEM NA BAŁTYK
2018-02-20

2018 będzie dobrym rokiem dla inwestorów


Rok 2017 jest wynikiem trwających do kilku lat procesów na rynku polskich nieruchomości luksusowych. Wiodącą lokalizacją inwestycji na terenie Europy Środkowej, w tym segmencie jest właśnie Polska, w tym głównie stolica i polskie wybrzeże.

Polska postrzegana jest jako bardzo atrakcyjny, perspektywiczny rynek mieszkań luksusowych pod inwestycje. Z danych GUS wynika, że od stycznia do końca września 2017 oddano już ponad 60 tysięcy mieszkań na sprzedaż. Względem tego samego okresu z roku 2016 podaż wzrosła o blisko 15 proc. Firmy deweloperskie rozpoczęły budowę blisko 80 tysięcy mieszkań, co stanowi liczbę aż o 26 proc. wyższą niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jeśli chodzi o liczbę pozwoleń na budowę – ta wyniosła ponad 98 tysięcy i jest blisko o 30 proc. wyższa niż w 2016 roku. 

Luksusowe mieszkania, podobnie jak inne dobra z wyższej półki odznaczają się ostatnio dużym popytem. Inwestorzy są dobrej myśli, ponieważ nie brakuje chętnych na zakup mieszkań o podwyższonym standardzie.  W przypadku tego typu lokali opłacalny jest wynajem długo i krótkoterminowy, należy jednak ocenić zarówno potencjał lokalu, jak i zapotrzebowanie rynku. Do zakupu nieruchomości inwestorów mogą skłonić zarówno stale utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe, jak i ostatnie doniesienia Banku Światowego, który przewiduje wzrost gospodarczy naszego kraju. 

Coraz większe zapotrzebowanie na apartamenty i mieszkania z górnej półki można dostrzec, poza Warszawą, na północy Polski, w największych nadmorskich miejscowościach, takich jak Świnoujście. Inwestują tam nie tylko Polacy, ale też Niemcy i Holendrzy, których skłania zarówno bliskość, jak i atrakcyjność lokalizacji nadmorskich.


Projekt i wykonanie FN-Serwis Sp. J.