Świnoujście - miasto stworzone do wycieczek rowerowych

Świnoujście to miasto dla aktywnych – niezależnie od wieku, możliwości fizycznych czy preferencji, każdy znajdzie tu coś dla siebie. By spędzić popołudnie na świeżym powietrzu w ciekawy sposób nie trzeba szukać daleko – wystarczy wsiąść na rower i wybrać jedną z wielu propozycji tras rowerowych.

Propozycje tras rowerowych

Pierwszą, najkrótszą z opcji jest wyruszenie na szlak dookoła Zalewu Szczecińskiego. Trasa liczy 20 km i prowadzi brzegami Zalewu od Świnoujścia po miasto Wolin. Szlak wiedzie momentami przez pagórki, a czasem także przez ruchliwe szosy, dlatego polecany jest bardziej doświadczonym rowerzystom. Z kolei Międzynarodowy Nadmorski Szlak Rowerowy R-10 to propozycja 23-kilometrowej trasy przebiegającej bardzo blisko morskiego brzegu. Dzięki temu szlak omija ruchliwe szosy. W zamian jednak stawia wyzwania rowerzystom w części leśnej, która ze względu na trudną nawierzchnię wymaga nieco więcej wysiłku. Ta trasa jest także interesująca ze względu na mijane budowle – po drodze można zobaczyć kilka obiektów fortyfikacyjnych.

Rowerem przez sam środek przyrody

Kolejną propozycją jest trasa dookoła wyspy Karsibór. Liczy ona 21 km i jest idealna dla wszystkich poszukujących spokoju w samym sercu przyrody. Szlak wiedzie ze wschodniego nabrzeża promów “Karsibór”, następnie prowadzi mostem, a potem wjeżdża w pustkowia Karsiboru. Podobnym szlakiem jest trasa wiodąca przez Świdny Las. To propozycja 28-kilometrowej przejażdżki wiodącej przez południowy zachód wyspy Uznam. Szlak prowadzi przez zupełnie odludne i malownicze pustkowia, a na jego końcu znajduje się falochron Kanału Piastowskiego.

Trasa dla ambitnych

Najdłuższą trasą rowerową jest tzw. Szlak Rowerowy Feiningera. Startuje on w Benz po niemieckiej stronie wyspy Uznam i prowadzi przez 50 km. To polsko-niemiecki szlak idący po śladach Lyonela Feiningera – amerykańskiego artysty pochodzenia niemieckiego. Poświęcony mu szlak pokazuje miejsca związane z artystą i wiedzie przez pejzaże, które go zachwyciły. Niektóre z miejsc zaznaczone są specjalną tablicą pamiątkową wmurowaną w chodnik.