Wyjątkowe
apartamenty

— nad Bałtykiem —

Jak Świnoujście inwestuje w rozwój miasta?

Każde miasto potrzebuje katalizatora, aby móc się rozwijać i odpowiadać na stale zmieniające się potrzeby mieszkańców. Wspomnianym katalizatorem najczęściej są wysokobudżetowe inwestycje, które znacząco wpływają na codzienne życie, w zależności od ich funkcjonalności.

Połączenie komunikacyjne pomiędzy dwoma wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu przynosiło wiele utrudnień dla mieszkańców i turystów, ponieważ odbywało się za pośrednictwem przeprawy promowej. Biorąc pod uwagę dużą liczbę użytkowników średni czas przeprawy wynosił od 40 minut do nawet 3 godzin w najbardziej obleganych miesiącach.  Obie wyspy są niezwykle strategicznymi miejscami dla miasta, więc zdecydowano napisać projekt dotyczący utworzenia nowego połączenia komunikacyjnego.

Projekt inwestycyjny polega na wybudowaniu tunelu pod rzeką Świną, który ma stanowić połączenie drogi ekspresowej S3 z lewobrzeżną częścią miasta, co zapewni stały szlak komunikacyjny między dwoma wyspami. Ponadto włodarzą udało się pozyskać Fundusze z Unii Europejskiej, które pokryją szacunkowo 85% wartości inwestycji. Tunel zostanie wykonany przy użyciu technologii tarczy drążonej TBM,  ma mieć długość 1,44km i średnicę około 12 metrów.

Inwestycja spełni bardzo ważną rolę w rozwoju miasta, a także stanie się znacznym ułatwieniem dla mieszkańców. Ponadto, Świnoujście będzie mogło się pochwalić, że ich tunel podziemny jest najdłuższy w Polsce. Planowo, prace mają rozpocząć się w ciągu najbliższych 12 miesięcy, co oznacza, że za około 5 lat będzie można wypróbować przejazd tym połączeniem między dwoma wyspami.