Wyjątkowe
apartamenty

— nad Bałtykiem —

Jak inwestować w nieruchomości, czyli kup i wynajmuj

Polacy, którzy chcą zainwestować swoje pieniądze coraz częściej wybierają nieruchomości. Najem uważany jest za bezpieczną formę inwestowania, przynoszącą długofalowe korzyści. Coraz większą popularnością cieszy się jednak stosunkowo nowa forma najmu – najem krótkoterminowy. Na czym on polega i czy jest bardziej opłacalny od długoterminowego?

Zasadnicze różnice
Tradycyjna forma wynajmu zakłada, że podpisujemy z lokatorami umowę na długi okres – najczęściej rok czy nawet więcej. Duże znaczenie ma lokalizacja nieruchomości – na przykład odległość od centrum miasta czy ośrodka akademickiego. Mniej istotny wydaje się standard mieszkania, a po znalezieniu lokatorów nie musimy się martwić o jego dalszą reklamę czy utrzymanie. Najem krótkoterminowy z kolei skierowany jest głównie do osób odwiedzających miasto na chwilę – turystów bądź pracowników oddelegowanych tymczasowo do oddziału firmy w naszym mieście. Dlatego najlepiej sprawdza się w miastach atrakcyjnych turystycznie, na przykład w górach lub nad morzem, lub w dużych ośrodkach biznesowych. Wynajmowany apartament powinien stanowić alternatywę dla oferty hotelowej, musi więc odpowiadać dość wysokim standardom. Jednocześnie wymaga więcej zaangażowania. Aby zapewnić sobie odpowiednie obłożenie należy zadbać o stałą reklamę obiektu. Rotacja gości wymaga także częstego sprzątania i przygotowania lokalu. Kompleksową opiekę nad apartamentem powierzyć można profesjonalnym operatorom wynajmu, jednak pomniejsza to zyski z inwestycji. Liczyć się należy też z tym, że obłożenie może się wahać od 40 do 60% w skali roku.

Który się bardziej opłaca?
Skąd więc stale rosnąca popularność najmu krótkoterminowego? Po pierwsze sytuacja na rynku pokazuje wyraźnie, że Polacy wolą kupować niż wynajmować. Sprzyjają temu niskie stopy procentowe i duża liczba nowo powstających mieszkań. Najem krótkoterminowy wydaje się zatem bezpieczniejszą inwestycją. W dodatku jest opłacalny – w Warszawie średnia cena wynajmu dwuosobowego apartamentu to aż 300 złotych za dobę!